Nyitókép: MTI/AP/J. Scott Applewhite
Amerika a vihar előtt
3. rész
Koskovics Zoltán (Alapjogokért Központ) írása
Egy elnök – két esélyes – 51 különböző választás.
Az Egyesült Államok a világ vezető demokráciája, még ma is sokmillió ember szemében a követendő példa, mégis az a helyzet, hogy csak a XXI. században három olyan elnökválasztás is volt, ami majdnem botrányba fulladt. 2000-ben hetekig számolták újra és újra a szavazatokat Florida államban, és nagyon sokáig nem lehetett tudni, hogy Bill Clinton alelnöke, Al Gore nyert-e, vagy a republikánus jelölt, George W. Bush. Végül a Legfelsőbb Bíróság egy 5-4 arányban meghozott döntéssel utóbbi vezetésénél vetett véget a jogi huzavonának.
2016-ban is komoly kétségek adódtak: Hillary Clinton nem volt hajlandó beismerni vereségét, és a vele szövetséges demokrata politikusok minden fórumon igyekeztek elszabotálni Donald Trump beiktatását. Négy év elteltével immár Donald Trumpban és szövetségeseiben merültek fel komoly kérdések a választások tisztaságával kapcsolatban – ezúttal már a népesség jelentős, 40 százalékot megközelítő aránya is úgy vélte, csalások történhettek.
Miért történhet meg az, hogy a XXI. században egy politikai, társadalmi és technológiai értelemben is élenjáró országban
képtelenek úgy lebonyolítani egy választást, hogy az eredmény gyorsan megszülessen, egyértelmű legyen,
és a választók bízzanak is annak hitelességében? Utánajárunk!
*
Bármennyire furcsa, ennek igen természetes okai vannak, melyeket aligha lehet kiküszöbölni az USA államszervezetének, alkotmányos rendjének totális átalakítása nélkül – amire reális esély nincs.
A választási káosz nem egy „rendszerhiba”, hanem organikusan következik a rendszer működéséből.
Hogy ezt megértsük, egy rövid történelmi kitérőt kell tennünk. Amikor az alapító atyák lefektették a mai Egyesült Államok alkotmányos pilléreit, néhány alapelv mentén komoly kompromisszumokat kötöttek egymással. Az első – és talán legfontosabb – kitétel az volt, hogy köztársasági kormányzást szerettek volna. A másik jelentős szempont az, hogy egyenlő tagállamok föderációját kívánták létrehozni, nem egy központosított államot. Ugyanis minden áron el akarták kerülni, hogy az elnyomás olyan formája felüsse a fejét, mely ellen a szabadságharcukat vívták.